Dne 23. února 2023 proběhlo od 16 hodin ve vestibulu nové budovy Laboratorního centra MEDILA v Pardubicích ve Štrossově ulici slavnostní představení nové knihy DĚTI V EMPÍRU - Vítězný boj se smrtící epidemií. 

Jsou to osudy mladého lékaře MUDr. Vrbaty, který jako sekundář nastupuje roku 1947 do dětské tuberkulózní léčebny v Košumberku. Seznamuje se se svými svěřenci, kteří tu odříznuti od světa tráví při léčbě tuberkulózy i řadu let. V první části „Košumberské elegie“ nejsou ještě známy léky proti tuberkulóze. 

V druhé části „Poslední nezapomenutelná oběť“ děj pokračuje mezi lety 1948 až 1951, kdy se již aplikoval Streptomycin a kyselina p-aminosalicylová (PAS). MUDr. Vrbata stráví v Hamzově léčebně celkem 7 let. V druhé polovině padesátých let u nás boj s tuberkulózou pomalu vítězí.

Třetí část nese název „Solca“ a mj. popisuje působení MUDr. Vrbaty v Darkově, kde pomáhal s léčbou plicních onemocnění u havířů.

Knihu sestavila MUDr. Zdenka Rozehnalová na základě vzpomínek MUDr. Vlastimila Bastla, svého tatínka. Je to vlastně on, který v knize vystupuje jako MUDr. Vrbata.

Jak uvádí autorka MUDr. Rozehnalová „… Tyto skromné vzpomínky chtějí být zároveň i apoteózou vítězství zdravotníků nad dětskou tuberkulózou v poválečném Československu …“.

Jaké byly první kroky MUDr. Vrbaty v Hamzově léčebně?

Co zde znamená označení „empír“?

Co je to „solca“?

Jak pomáhal MUDr. Vrbata ostravským horníkům?

Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek společně s řadou fotografií naleznete v publikaci, kterou v r. 2022 vydalo pardubické nakladatelství Knihy s úsměvem, s.r.o. . Kniha vznikla za přispění společnosti MEDILA spol. s r.o.

MUDr. Zdenka Rozehnalová se svým manželem Ing. arch. Vladimírem Rozehnalem tvoří autorskou dvojici, která má na svém kontě již řadu vlastivědných a naučných knih. Přejeme oběma pevné zdraví a hodně energie ke psaní dalších!

František Štumr