Tyto informace jsou pro pacientky, kterým ošetřující lékař doporučil absolvovat zátěžový test na těhotenskou cukrovku, tj. vyšetření glykemické křivky (orální glukózový toleranční test, zkráceně oGTT).

(dle doporučení ČSKB a ČDS/2019)

Účel vyšetření

oGTT (glykemická křivka je vyšetření, které na základě stanovení koncentrace krevního cukru (tzv. glykémie) slouží k odhalení onemocnění cukrovkou (Diabetes melitus - resp. gestační diabetes). Gestační diabetes může negativně ovlivnit jak Váš zdravotní stav, tak i zdravotní stav Vašeho dítěte zejména kolem období porodu.

Vyšetření oGTT se obvykle provádí mezi 24. až 28. týdnem těhotenství. Vedle toho může Váš ošetřující lékař indikovat zjištění glykémie již v I. trimestru těhotenství.

Objednání na vyšetření

Jestliže máte od lékaře vystavenou žádanku na provedení zátěžového testu, je vzhledem k charakteru vyšetření nezbytně nutné se na zátěžový test objednat do některého z odběrových center MEDILA.

Objednání je možné dvěma způsoby:

1. Prostřednictvím webu

V části pro pacienty je  umístěn příslušný odkaz na online objednávku vyšetření (elektronický systém WEBDIÁŘ). Doporučujeme registraci do této aplikace, tento krok Vám následně velmi zjednoduší objednávání. Program si od Vás vyžádá potřebné údaje a dovede Vás k výběru odběrového centra a termínu zátěžového testu. Potvrzením výběru jste závazně objednána.

2. Telefonicky na telefonním čísle laboratorního a diagnostického centra vašeho regionu

Viz. kontakty, v pracovní dny v době 6:30 až 15:00 hodin. Naše operátorky, které jsou zároveň zkušené laborantky, Vás požádají o potřebné údaje a závaznou objednávku vyplní za Vás. Současně jsou připraveny odpovědět na Vaše otázky.

Jak se připravit před testem

 • 1 až 3 dny před vyšetřením konzumujte běžnou stravu bez omezení
 • cukru minimálně 24 hodin před vyšetřením vynechejte alkoholické nápoje včetně piva
 • přijďte NALAČNO, tj. alespoň 8 hodin před testem již nic nejezte, nepijte slazené tekutiny (lačnění má trvat 10 až 14 hodin)
 • není vhodné žíznit, ale pijte jen neslazené tekutiny, tj. neslazený čaj, minerálku bez příchutí nebo čistou vodu
 • kuřák (což se u maminek nepředpokládá) před ani během vyšetření nekouří (platí stejné intervaly jako u lačnění)
 • je povolena běžná fyzická zátěž, ale je třeba vyloučit nadměrnou tělesnou námahu
 • po dohodě s ošetřujícím lékařem vynechejte ráno v den vyšetření léky, které vynechat lze; pravidelně užívané léky můžete užít v obvyklou dobu, ale zapít pouze čistou vodou
 • vyšetření se neprovádí po noční směně, při akutním onemocnění a do 6 týdnů po operaci nebo jiném vážnějším onemocnění, při horečnatém onemocnění a u průjmových onemocnění
 • dostavte se do odběrové místnosti v určený čas
 • případné další dotazy týkající se testu můžete získat na uvedených telefonních číslech

Jak probíhá test?

 • Vyšetření se skládá z odběru krve z loketní žíly nalačno, potom následuje podání zátěžové dávky cukru (75 g glukózy), kterou vypijete jako sladký ochucený nápoj během 5 až 10 minut v množství 250 ml.
 • Následující 2 hodiny je nutné dodržovat tělesný klid (setrváte vsedě nebo vleže – nebudete chodit), nekouřit, nejíst. V této době lze vypít max. 250 ml vody. Nelze se vzdálit z odběrového pracoviště.
 • Za 1 a za 2 hodiny po vypití nápoje následuje druhý a třetí odběr žilní krve. Tím je vyšetření ukončeno. Ve vzorcích krve bude stanovena hladina glukózy.
 • Vyšetření nemá být prováděno v případě, že hladina glukózy v krvi nalačno v těhotenství přesahuje hodnotu 5,09 mmol/l.
 • Nezbytné zhruba dvě hodiny strávíte v příjemném místě s pohodlným sezením, můžete si přinést knihu či časopis, k dispozici je připojení na WiFi.

Upozornění na možná rizika

V případě jakýchkoli zdravotních potíží ihned uvědomte zdravotnický personál. Je vhodné mít s sebou svačinu, kterou po skončení testu sníte. Máte-li alergii na desinfekci, prosím sdělte tuto informaci zdravotnickému personálu, který s Vámi provádí vyšetření.

Vyhodnocení vyšetření

S výsledkem vyšetření Vás seznámí Váš ošetřující lékař, kterému výsledky zašleme.