Informace pro pacienty, kterým ošetřující lékař doporučil absolvovat zátěžový test na cukrovku, tj. vyšetření glykemické křivky (orální glukózový toleranční test, zkráceně oGTT).

(dle doporučení ČSKB a ČDS/2019)

Účel vyšetření

oGTT "glykemická křivka" je vyšetření, které slouží k odhalení onemocnění cukrovkou (Diabetes melitus). Vzhledem k tomu, že se jedná o stanovení závažné diagnózy, prosíme Vás o spolupráci a důsledné dodržení všech uvedených pokynů pro vyšetření.

Objednání na vyšetření

Pro vyšetření je nutná žádanka od indikujícího lékaře. Mále-li vystavenou žádanku na provedení zátěžového testu, je vzhledem k charakteru vyšetření nutné se na zátěžový test objednat na kterékoli odběrové centrum MEDILA. Důvodem je zejména dodržení podmínek vyšetření.

Objednání je možné dvěma způsoby:

1. Prostřednictvím webu

V části "pro pacienty“ je umístěn příslušný odkaz na online objednávku vyšetření "Objednat na odběr". Rezervační program si od Vás vyžádá potřebné údaje a dovede Vás k výběru odběrového centra a termínu zátěžového testu. Potvrzením výběru jste závazně objednáni.

2. Telefonicky na telefonním čísle laboratorního a diagnostického centra vašeho regionu

Viz. kontakty, v pracovní dny v době 6:30 až 15:00 hodin. Naše operátorky, které jsou zároveň zkušené laborantky, Vás požádají o potřebné údaje a závaznou objednávku vyplní za Vás. Současně jsou připraveny odpovědět na Vaše otázky.

Jak se připravit na vyšetření

  • 1 až 3 dny před vyšetřením konzumujte běžnou stravu bez omezení cukru
  • minimálně 24 hodin před vyšetřením vynechejte alkoholické nápoje včetně piva
  • přijďte NALAČNO, tj. alespoň 8 hodin před testem již nic nejezte, nepijte slazené tekutiny (lačnění má trvat 10 až 14 hodin)
  • není vhodné žíznit, ale pijte jen neslazené tekutiny, tj. neslazený čaj, minerálku bez příchutí nebo čistou vodu
  • kouříte-li, před ani během vyšetření nekuřte (platí stejné intervaly jako u lačnění)
  • před testem je povolena běžná fyzická zátěž, ale je třeba vyloučit nadměrnou tělesnou námahu
  • po dohodě s ošetřujícím lékařem vynechejte ráno v den vyšetření léky, které vynechat lze; pravidelně užívané léky můžete užít v obvyklou dobu, ale zapít pouze čistou vodou
  • vyšetření se neprovádí po noční směně, při akutním onemocnění a do 6 týdnů po operaci nebo jiném vážnějším onemocnění (např. infarkt, CMP, operace atd.), při horečnatém onemocnění a u průjmových onemocnění
  • dostavte se do odběrové místnosti v určený čas
  • odpovědi na případné další dotazy týkající se testu můžete získat na telefonních číslech uvedených v záložce „kam na odběr“

Jak probíhá vyšetření

Vyšetření se skládá z odběru krve z loketní žíly nalačno, potom následuje podání zátěžové dávky cukru (75 g glukózy), kterou vypijete jako sladký ochucený nápoj během 5 až 10 minut v množství 250 ml.

Po dobu vyšetření je nutné dodržovat tělesný klid (setrváte vsedě nebo vleže – nebudete chodit), nekouřit, nejíst. V této době lze vypít max. 250 ml vody. Nelze se vzdálit z odběrového pracoviště.

Za 2 hodiny po vypití nápoje následuje druhý odběr žilní krve. Tím je vyšetření ukončeno. Ve vzorcích krve bude stanovena hladina glukózy.

Vyšetření nemá být prováděno v případě, že hladina glukózy v krvi nalačno je rovna nebo přesahuje hodnotu 7,0 mmol/l.

Nezbytné zhruba dvě a půl hodiny strávíte v příjemném místě s pohodlným sezením, můžete si přinést knihu či časopis, k dispozici je připojení na WiFi.

Upozornění na možná rizika

V případě jakýchkoli zdravotních potíží ihned uvědomte zdravotnický personál. Je vhodné mít s sebou svačinu, kterou po skončení testu sníte. Máte-li alergii na dezinfekční prostředky, prosím sdělte před odběrem tuto informaci zdravotnickému personálu, který s Vámi provádí vyšetření.

Vyhodnocení vyšetření

S výsledkem vyšetření Vás seznámí Váš ošetřující lékař, kterému výsledky zašleme.