Vyšetření klíšťat


Vyšetření klíšťat na přítomnost borrelií

Nabízíme možnost vyšetření klíštěte na přítomnost bakterie borrelie. Vyšetřením metodou PCR dokážeme zjistit, zda klíště mělo ve svém těle borrelie či nikoliv. V případě pozitivního výsledku hrozí zvýšené riziko onemocnění lymeskou boreliózou. V případě negativního výsledku je pravděpodobnost nákazy minimální.

Lymeská borrelióza je multisystémové onemocnění probíhající ve třech stádiích. První stádium se projevuje na kůži v místech, kde se klíště přisálo. Kolem tohoto místa se obvykle objeví kruhové zarudnutí. Druhé stádium nemoci se již projevuje v činnosti kardiálních a neurologických symptomů, třetí postihuje kůži, nervy a klouby. Léčba obvykle probíhá za pomoci antibiotik. Důležitá je především včasná diagnostika. Správnými postupy lze vyloučit závažnější komplikace způsobené infekcí borreliemi.

V terapii lymeské boreliózy se uplatňují antibiotika (penicilin, erytromycin a tetracykliny). Při včasném zahájení léčby lze předejít možným závažným komplikacím způsobenými infekcí borreliemi.

Potvrzení přítomnosti  DNA Borrelia burgdorferi sensu lato (zahrnuje Borrelia burgdorferi sensu stricto, B. garinii, B. afzelii) v klíšťatech provádíme metodou PCR (polymerázová řetězová reakce).

 

Postup předání klíštěte

Klíště opatrně odstraňte co nejdříve po objevení, vložte do plastového sáčku nebo čisté nádobky a důkladně uzavřete! Takto lze klíště uchovat v lednici např. přes víkend.  Klíště v uzavřeném obalu spolu s vyplněnou žádankou můžete zanést do laboratoře osobně (příjmová místa viz níže). Pokud budete požadovat vyšetření více klíšťat, budou všechna od jednoho pacienta vyšetřena společně za cenu jednoho stanovení.

Prosím vezměte na vědomí, že laboratoř nevyšetřuje klíšťovou encefalitidu, ale přítomnost borrelií.

Klíšťata na vyšetření přijímáme na všech odběrových centrech laboratoří MEDILA. Jejich seznam a provozní doby jsou uvedeny v sekci Jsem pacient v záložce Kam na odběr.

 

Platba za vyšetření klíštěte

Vyšetření zaplatíte v laboratořích nebo na odběrových centrech. Platba je požadována předem při předání klíštěte ke zpracování. Cena vyšetření je stanovena na 650 Kč včetně povinného DPH (není hrazeno zdravotními pojišťovnami).

V případě nemožnosti provést vyšetření (nedostatek biologického materiálu nebo pokud není dodáno celé klíště) budou klientovi vráceny peníze.

 

Sdělení výsledků

Stanovení je prováděno 1x týdně, při dodání klíštěte Vám bude sdělen termín dodání výsledku. Výsledek vyšetření je dostupný obvykle do 5 pracovních dnů (7 kalendářních dnů). Výsledek je možné vyzvednout osobně na příslušném odběrovém centru nebo v laboratoři. Zaslání výsledku je možné na uvedený email nebo poštou na uvedenou adresu s úhradou poštovních nákladů.

 

Žádanka na vyšetření

Žádanku na vyšetření klíštěte si můžete stáhnout zde a přinést ji vyplněnou do odběrového centra.

Pokud tak neučiníte, dostanete ji k vyplnění na místě při příjmu klíštěte na vyšetření.

 

Žádanka na vyšetření klíštěte na přítomnost DNA Borrelia burgdorferi s.l.


Vyšetření klíštěte

Žádanka k nahlédnutí
     Žádanka ke stáhnutí v .pdf