Společnost MEDILA oznamuje změnu DIČ a čísla popisného Více »

Bojíte se klíštěte? Vyšetřete se u nás.

04.09.2013 - Pavel Jezdinský

Kousnutí klíštěte je v teplejší části roku nevítanou, ale častou událostí. Při napadení klíštětem je člověk vystaven riziku přenosu onemocnění z nakaženého klíštěte. Pro úspěšnou léčbu je nejdůležitější včasná a přesná diagnóza nemoci. Vyšetření klíštěte nebo pacienta umožní velmi rychle určit riziko nákazy a přijmout opatření k zabránění rozvoje onemocnění.

Proč je klíště nebezpečné?

Klíště může přenášet nákazu lymeskou borreliózou i klíšťovou encefalitidou a další onemocnění (např.ehrlichiózu). Promořenost klíšťat pro lymeskou borreliózu se v různých místech ČR liší, průměrně se však pohybuje kolem 13%. Jihomoravský kraj je oblast, kde je promořenost klíšťat vysoká (16%), podobně v kraji Královehradeckém. Nižší promořenost je v kraji Jihočeském a Pardubickém.

Promořenost klíšťat pro přenos klíšťové encefalitidy a ehrlichiózu se dle literárních údajů pohybuje kolem 3-6%.

Proč se klíštěte bát?

Onemocnění, která může klíště přenášet jsou závažná onemocnění s akutními i možnými dlouhodobými příznaky, které mohou vést i k invalidizaci pacienta s trvalými následky.

Lymeská borrelióza je onemocnění způsobené mikroby rodu Borrelia. První příznaky po kousnutí klíštětem jsou asi do  týdne výskyt  červené skvrny s bílým středem v místě kousnutí, které může doprovázet horečka a celkové příznaky. Asi 20% nakažení nemusí mít tyto lokální příznaky. Chronická forma onemocnění reprezentuje poškození pohybového aparátu a chronické onemocnění nervové soustavy.

Klíšťová encefalitida je závažné celkové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan, které způsobuje virus klíšťové encefalitidy.

Ehrlichióza je onemocnění způsobené bakterií dříve nazývanou Ehrlichia, která napadá bílé krvinky a způsobuje poruchu obranyschopnosti.

Vzhledem k promořenosti klíšťat se nejčastěji sleduje podezření na boreliózu.

Dalším důvodem je i zásadní vliv časné antibiotické léčby do 1 měsíce od nákazy a to i z preventivních důvodů.

Co vyšetřovat a kdy ?

Vyšetření klíštěte

Pokud mám klíště, které jsem si odstranil nebo jsem ho odstranil svému rodinnému příslušníkovi či svému domácímu mazlíčkovi, mohu si nechat vyšetřit klíště, zda bylo infikováno lymeskou borreliózou.

Tuto možnost se doporučuje upřednostnit zejména u malých dětí a v krátkém čase po kousnutí klíštěte tj. nejdéle do 1 měsíce, kdy ještě nejsou u člověka vytvořeny protilátky. Vyšetření klíštěte není hrazeno ze zdravotního pojištění.

Vyšetření pacienta  

Jestliže klíště nemám, ale mám kožní příznaky po kousnutí, je vhodné vyšetřit pacienta na přítomnost protilátek proti lymeské borrelioze.

Vyšetření pacienta se provádí z odběru krve a stanovují se  anti-borreliové protilátky vyhledávacím testem, který je proti všem třem druhům borrelií (B.burgdorferi,b. Afzelií,B.garinií). Jedná se o rekombinantní test, který se provádí ve dvou třídách imunoglobulinů (IgG a IgM), které umožní posoudit stadium onemocnění.

V případě pozitivity testu je krev uchována v laboratoři a je možné provádět další specifikaci výsledků už na žádost lékaře. Vyšetření pacienta je hrazeným testem ze zdravotního pojištění, musí o něj však požádat ošetřující lékař. Pacient má možnost nechat si test provést též za přímou úhradu.

Dostupnost vyšetření 

Pacient - Odběr krve na vyšetření protilátek proti borrelilím je možné požadovat ve všech odběrových pracovištích laboratoří MeDiLa a to i bez požadavku lékaře přímou úhradou na místě.

Vyšetření je možné požadovat denně, výsledek vyšetření je dostupný za 1 – 7 dnů.

Cena vyšetření  anti-borreliových protilátek při přímé úhradě je celkem 972,-Kč.

 

Klíště - Klíště opatrně odstraňte co nejdříve po objevení. Vložte je do plastového sáčku nebo čisté nádobky (např. vymytá lahvička od léků) a důkladně uzavřete! Klíště dopravte do laboratoře nebo na nejbližší odběrové místo MeDiLa - více o postupu zde.

Pokud budete požadovat vyšetření více klíšťat, budou všechna od jednoho pacienta vyšetřena společně za cenu jednoho stanovení.

Vyšetření je možné požadovat denně, výsledek vyšetření je dostupný obvykle do 7 dnů.

Cena vyšetření klíštěte je celkem 550,-Kč.

 

Výsledky vyšetření je možné si vyzvednout v odběrovém místě osobně, nechat si je zaslat poštou na uvedenou adresu, případně si je zjistit telefonicky (předchází sjednání hesla). Výsledky vyšetření je možné konzultovat telefonicky na bezplatné telefonické lince.

Brno a Jihomoravský kraj     800 111 210

Pardubický kraj                   800 737 304

Královéhradecký kraj           800 737 305

Jihočeský kraj                     800 111 210

 

Napište nám


ERROR

Newsletter


Odebírejte novinky od společnosti Medila Laboratoře a buďte v obraze.