Našli jste na sobě klíště a nevíte, zda je infikované? Objednávejte se na www.mojemedila.cz Více »

Spalničky

14.05.2019 - MUDr. Jana Doležalová

Jste chráněni proti spalničkám?

Spalničky (morbili, measles) jsou jednou z nejnakažlivějších infekčních exantémových nemocí. Jde o virové onemocnění, které se vyskytuje v epidemiích, zejména v zimě.

Epidemie spalniček se objevují především v populaci nechráněné očkováním. Virus spalniček je obalený RNA virus, jehož zdrojem je nemocný člověk a onemocnění se šíří kapénkami vzdušnou cestou nebo kontaminovanými předměty.

Vyšetření protilátek proti spalničkám ve třídě IgG slouží k posouzení stavu imunity klienta po očkování, které prodělal v minulosti. Očkování se v ČR provádělo od r. 1969. Imunita po očkování je udávaná jako dlouhodobá, avšak v některých případech nemusí být celoživotní vzhledem k neúplnému očkovacímu schématu. V ČR dle statistických dat klesá proočkovanost populace.

Vzhledem k tomu, že jsou spalničky označovány jako dětská nemoc, může být onemocnění u dospělých odhaleno později. U neočkovaných a oslabených jedinců může mít onemocnění velmi těžký průběh. Komplikací onemocnění mohou být zápal plic, zánět středního ucha, nosních dutin, ale i zánět mozku, laryngitida.

Při podezření na akutní onemocnění jsou prokazovány protilátky ve třídě IgM.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci je doporučeno testování zdravotníků, dále osob s neúplnou vakcinací, zejména věkové skupiny 30 – 44 let.

Inkubační doba spalniček je 7 – 21 dnů a nemocný je infekční od prvního dne až do 4.dne po vzniku vyrážky (exantému). Vyrážka začíná za ušima a v zátylku jako červené vystouplé skvrny, které se postupně šíří na obličej, na celé tělo a končetiny.

Spalničky jsou závažným onemocněním u malých dětí do 1 roku, u osob s poruchou imunity a těhotných žen.

U české populace bylo nekompletní očkovací schéma spalniček zaznamenáno u dvou třetin osob.

Vyšetření na protilátky na www.mojemedila.cz

 

Napište nám


ERROR

Newsletter


Odebírejte novinky od společnosti Medila Laboratoře a buďte v obraze.